Wysokie miejsce Jeleniej Góry w rankingu

Analitycy działań samorządności ogłosili ranking dotyczący miast w Polsce, w którym Jelenia Góra zajęła 226 miejsce. Wyprzedzają nas zdecydowanie i Wrocław, i Wałbrzych i Legnica, z dolnośląskich miejscowości jeszcze kilka.

Akurat to miejsce Jeleniej Góry w tym rankingu należy więc uznać za sukces. Jest to bowiem ranking najbardziej zadłużonych samorządów.

Wałbrzych zajął w nim piąte miejsce, mając  560 mln zł zobowiązań (przy 114.568 mieszkańcach daje to ok. 4889 zł długu na głowę). Wrocław – na 11 miejscu w Polsce – ma zobowiązań na kwotę grubo ponad 2,5 miliarda złotych, dokładnie – 2.673.730, co przy liczbie wrocławian (637.683) oznacza 4,193 zł długu na jednego mieszkańca. Legnica znalazła się na 65 miejscu (100,718 mieszkańców), z długiem 2.646 zł per capita. Spore zadłużenie ma Stara Kamienica, w której kwota nie jest może nazbyt wielka, bo ok. 14,5 mln, ale na głowę przypada 2.646 zł. Karpacz (na 29 miejscu) ma długi w wysokości 4.770 zł/mieszkańca. Rekordzistą  w kwocie bezwzględnej jest Warszawa (ponad 5 miliardów zł i spora kwota w przeliczeniu na głowę warszawiaka – 2.923 zł.)

Trzecia setka samorządów (w której znajduje się Jelenia Góra) w tym rankingu ma z grubsza bardzo zbliżoną kwotę zobowiązań, bo będąca na 201 pozycji Ustka (1.940), a na 250 pozycji Oborniki Śląskie – 1.823 zł.

Jelenia Góra (226 miejsce) ma zobowiązań na kwotę 151.312 tys. zł, w przeliczeniu na mieszkańca – 1.879. Z punktu widzenia pojedynczego mieszkańca taka kwota może wydawać się w sumie ogromna, warto jednak podkreślić, że nieporównywalna do gmin w czołówce rankingu zadłużenia. W gminie Ostrowice na jednego mieszkańca przypada … 18.602 zł, w Rewalu – 14,308, a w Byczynie – 12.081. Ubolewania niektórych radnych, że „Jelenia Góra tonie w długach” wydają się być co najmniej niezasadne.

– Zadłużenie samorządów samo w sobie nie jest zjawiskiem groźnym – wyjaśniali autorzy tego opracowania –  ale pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, jeśli ogólna kondycja gminy daje gwarancję, że kolejne raty spłat będzie można regulować bez rezygnacji z działalności inwestycyjnej, Po drugie – jeśli majątek samorządu pozwala na swobodne planowanie wydatków i spłat, a po trzecie – jeśli władze gminy trzymają  długi w ryzach i racjonalnie gospodarują środkami. Oczywiście – przesłanek może być więcej, m.in. i takie, że nie wydaje się środków na konsumpcję, że nie inwestuje się  w budowę obiektów, których późniejsze koszty eksploatacji pogorszą naszą sytuację, itp., itd. Te warunki w Jeleniej Górze wydają się być spełnione , a pozostałe wskaźniki pozwalają na sporą swobodę w przetargach i inwestycjach. Zaciąganie zobowiązań, m.in. przez emisję obligacji, żeby móc realizować inwestycje, to powszechnie stosowana praktyka. To często jedyna droga by  mieć środki na wkłady własne w tych inwestycjach, które są wysoko dofinansowane ze funduszy unijnych. Żeby z nich w pełni korzystać – trzeba utrzymywać poprawne wskaźniki finansowe. Skala zadłużenia jest tylko jednym z nich – ważnym, ale nie jedynym.